2025 (nr 134) november

Ma

olieverfschets met lijstje, 20 x 20 cm, te koop bij Kleintje Kunst

Geen goede titel voor een nieuwsbrief, waarschuwt Mailchimp mij. Te kort, je moet meerdere woorden gebruiken. En bij voorkeur ook een verklarende ondertitel. Anders lezen de mensen zo’n nieuwsbrief niet.

Een tijdje geleden heb ik een zin uit een krantenartikel geknipt en opgehangen naast mijn bureau: ‘Niet alles heeft jouw bemoeienis nodig’. Misschien ook iets voor Mailchimp.

Voor degenen die nu nog aan boord zijn: ‘ma’ dus. Een Japans filosofisch begrip. Zoiets als: ‘tussenruimte’, of ‘lege’ ruimte. Bijvoorbeeld tussen gebeurtenissen die elkaar opvolgen, tussen slapen en wakker zijn, tussen in- en uitademen, tussen vraag en antwoord in een gesprek, de stilte tussen muzieknoten, en ook: een lege ruimte in een schilderij.

Ruimte waarin niets is. En ruimte die niet opgevuld hoeft te worden. Integendeel. Wat is er mis met een adempauze in een gesprek, wat is er mis met een moment van verstilling tussen twee afspraken. Een moment van overgang, kiezen voor niets, om daarna weer alert, met je aandacht er werkelijk bij, verder te gaan met bezigheden.

Ma is dat wat er niet is, zodat wat er wèl is, wint aan kracht, betekenis en schoonheid. Boeiend om hier mee bezig te zijn, te ontdekken dat dit op veel verschillende terreinen kan spelen. Te bedenken wat ik hier mee kan in het schilderen. Ik hou sowieso van versimpeling -juist omdat de wereld zo vol en complex is- en eenvoud en leegte geeft ruimte aan betekenis. Denk ik.
VOORUITBLIK

Ma sluit ook mooi aan bij het thema van de duo-expositie met fotograaf Wilma Wijnen volgend voorjaar: Wabi Sabi. Ook uit Japan (toeval bestaat). Ziet op de waardering van schoonheid die imperfect, onvolledig en vergankelijk is. Kom ik op terug in een volgende brief. Ik verheug me zeer met dit in mijn hoofd nieuw werk te maken de komende tijd.

 

***

 

Verder, zoals je hiernaast in de agenda leest, doe ik mee aan Kleintje Kunst in Apeldoorn. Kunstkoopjes voor leuke prijsjes. Wie weet zie ik je tijdens de opening (zaterdag 22 november om 15.00 uur), en je bent natuurlijk ook welkom daarna, tot en met 3 januari 2026. .
TERUGBLIK

 

Nettie Aslander (secretaris van het bestuur van het Kunsthuis in Epe) en ik zijn geïnterviewd door Harry Mulder van Radio 794 in het programma Infomix, over de recente exposities in Perugia en in Epe. Klik hier om dit interview te beluisteren.

En tot slot hieronder een paar fotootjes van de openingen in Perugia en Epe.

Groet,
Willy

Deel deze brief graag in je netwerk.

***

Deze brief verschijnt ongeveer eens per maand
en is na te lezen op mijn website.